Optimalizace PDF souborů

Naposled upraveno: 31. srpen 2020
Základy SEO
Optimalizace PDF souborů ve zkratce

Stejně jako HTML stránky i PDF soubory můžete optimalizovat, aby je vyhledávače snáz nalezly. Pár zásad:

 • Zvolte vhodný název souboru.
 • Dejte si záležet na názvu a meta description.
 • Používejte nadpisy a relevantní odkazy.
 • Ujistěte se, že neexistuje žádný duplicitní text.
 • Neukládejte PDF soubory jako obrázky.
 • Optimalizujte PDF soubory pro mobilní telefony.
 • Optimalizujte velikost PDF souborů.

Google prochází denně miliardy dokumentů - stránky, obrázky, PDF soubory,… PDF soubory jsou běžným formátem pro bílé knihy, manuály nebo e-booky. Lidé je ale často zapomínají optimalizovat. Je to škoda. Tak jako běžné stránky mají potenciál přitáhnout návštěvníky.

V tomto článku si ukážeme, jak na optimalizaci PDF souborů.

Základy optimalizace PDF souborů

PDF soubor ve výsledcích vyhledávání

Optmalizace PDF souborů je trochu jiná než optimalizace HTML stránek, ale dají se při ní uplatnit stejné principy, zejména pokud jde o výběr klíčových slov a jejich použití v textu.

Pokud se bavíme o optimalizaci PDF souborů, máme na mysli především:

 • Název souboru
 • Název dokumentu a jeho popisek
 • Nadpisy
 • Odkazy
ContentKing - PDF optimalizace

Název souboru

Název PDF souboru se často zobrazuje ve výsledcích vyhledávání. Měl by tedy být smysluplný, obsahovat klíčová slova a mít přiměřenou délku.

Pokud jste například vytvořili manuál pro 46palcový smart televizor Samsung F6320, název souboru může vypadat následovně: samsung-f6320-46-palcu. Spojovníky jsou použity místo mezer mezi slovy.

Název dokumentu a jeho popisek

Stejně jako běžné stránky, PDF soubory mají také název a meta description. Dejte si záležet na jejich výběru - kvůli návštěvníkům i kvůli vyhledávačům.

Pokud používáte Acrobat Reader, jděte do Soubor -> Vlastnosti. V záložce Popis hledejte Titul a Předmět. Titul odpovídá názvu stránky a Předmět meta description.

Pro Samsung TV můžou vypadat následovně:

 • Titul: “Samsung 46” F6320 Smart 3D Full HD LED TV”
 • Předmět: “Sháníte televizor Samsung 46” F6320 Smart 3D Full HD LED TV? Při objednání ještě dnes vám ho doručíme zítra.”

Nezapomeňte, že názvy i meta description musí být v rámci webu jedinečné. To znamená, že meta description PDF souboru nesmí být stejná jako meta description HTML stránky.

Nadpisy

Stejně jako u ostatních stránek, i u PDF formátu je důležité text strukturovat pomocí odkazů. Vyhledávačům i návštěvníkům poskytnou rychlý přehled, o čem dokument je.

I tady platí: používejte pouze jeden H1 nadpis, který by navíc měl být jedinečný. U nadpisů H2-H6 na množství nezáleží. Při jejich používání ale dodržujte hierarchii obsahu.

Odkazy

PDF soubory fungují podobně jako HTML stránky. Soubor má určitou autoritu a jeho odkazy také přenášejí autoritu. Nezapomeňte tedy umístit do PDF souborů odkazy na ostatní stránky webu a případně i odkazy na jiné weby.

Integrujte PDF soubory do struktury webu

Součástí optimalizace PDF souborů je jejich začlenění do struktury webu. Měly by obsahovat odkazy na ostatní části webu a zároveň by na ně měly vést odkazy z ostatních částí webu. Pomocí odkazů se na ně přenáší autorita a zvyšuje se tak jejich šance na dobrou pozici ve výsledcích vyhledávání.

Předcházejte problémům s duplicitním obsahem pomocí kanonických URL

V případě, že je PDF soubor kopií obsahu dostupného jinde, použijte v HTTP hlavičce kanonické URL, aby vyhledávače stránky nepovažovaly za duplicitní. Nezapomeňte, že vyhledávače berou PDF soubory jako normální stránky. Stejně jako ony mohou způsobit problémy s duplicitním obsahem. HTML stránka a PDF soubor si mohou konkurovat úplně stejně jako jakékoliv dvě stránky.

Neukládejte PDF soubory jako obrázky

Aplikace, které podporují vytváření PDF souborů, vám obvykle nabídnou možnost uložit je jako obrázky. Návštěvníci webu se i tak dostanou k obsahu souborů, ale nebudou moci označit text. Větší problém to ovšem představuje pro vyhledávače. Ty nebudou vůbec rozumět, o čem soubor je.

Optimalizujte PDF soubory pro mobilní telefony

V tuto chvíli neexistuje nic jako responzivní PDF soubor. Můžete jedině zarovnat obsah co nejvíce doleva a snížit tak horizontální scrollování na mobilu. Představte si například situaci, kdy je na levé straně obrázek a napravo od něj text. Na obrazovce desktopu to může vypadat dobře, na mobilu by ale vypadalo líp, kdyby byl text umístěn pod obrázkem.

Optimalizujte velikost PDF souborů

Je třeba dbát i na velikost PDF souborů, a to nejen pokud jde o optimalizaci pro mobilní telefony. Je to zkrátka obecné doporučení. Pokud je to možné, používejte obrázky ve vysokém rozlišení. Jestli ale velikost PDF souboru přesáhne 5 MB, použijte raději zkomprimované obrázky.

ContentKing Academy Content Team
Steven van Vessum
Steven van Vessum

Steven je CCO společnosti ContentKing. To znamená, že se stará o všechno spojené se zákazníky a inbound marketingem. Takže je přesně tam, kde chce být. Baví ho zlepšovat pozice webů ve vyhledávačích a rád mluví o inbound marketingu.

Vojtech Zach
Vojtech Zach

Vojtěch se v ContentKingu stará o zákaznickou podporu a lokalizaci. Právě on vám rád odpoví na všechny otázky, když se nás rozhodnete kontaktovat. A protože je vystudovaný překladatel, kromě dělání radosti našim uživatelům ho baví také překonávat výzvy spojené s lokalizací naší aplikace.

Ondrej Koraba
Ondrej Koraba

Ondřej má v ContentKingu na starosti obsahový marketing. Psaní je jeho denním chlebem, a v zajišťování neustálého přísunu čerstvého obsahu na náš web se tedy přímo vyžívá.

Získejte zkušební verzi na 14 dní zdarma

Začněte během 20 vteřin

Vložte platnou doménu, prosím (www.priklad.cz).
 • Platební karta není potřeba
 • Není třeba žádná instalace
 • Bez závazků